7 poziomów świadomości, poziom pierwszy

Potrzeba bezpieczeństwa, poziom przetrwania

Wracając do tematu poziomów świadomości, proponuję trzy klasyfikacje, które można uznać za praktyczne, zrozumiałe i użyteczne w stosunku do siebie i innych.

Pierwsza z nich  opiera się na  naukach buddyjskich i hinduistycznych, bazujących na systemie czakr znanych z jogi. Jest to klasyfikacja siedmiostopniowa opisana w wielu pracach poświęconych opisowi czakr (m.in. na portalu www.yogin.pl) , a  w sposób precyzyjny przekazana np. w książce „7 poziomów świadomości” Mariusza Włóczysiaka.

Druga klasyfikacja opracowana została przez Davida Hawkinsa, amerykańskiego lekarza psychiatrę. Na podstawie ponad dwudziestu lat pracy, bazując na teście mięśniowym (tzw.  odruchu kinezjologicznym) i swoim ogromnym klinicznym doświadczeniu, przedstawił on klasyfikację szesnastu  poziomów świadomości w pracy „Siła czy moc”.

Trzecią klasyfikację przedstawia Ken Wilber, amerykański filozof, socjolog, psycholog, teoretyk systemów i pisarz,  twórca integralnej teorii świadomości oraz psychologii transpersonalnej. W swojej książce „Psychologia integralna” przedstawia on Wielki Gniazdowy Układ Istnienia, gdzie  definiuje różne poziomy egzystencji czyli poziomy istnienia i poznania oraz  wyjaśnia zależności między nimi.

Pamiętajmy proszę, że wiedza dotycząca hierarchii poziomów świadomości powinna przyczynić się do okazywania większej tolerancji, akceptacji  i miłości wobec ludzi, a nie do dzielenia ich na dobrych i złych, mądrych i głupich, wartościowych i nie wartościowych. Poniżej przedstawię pierwszy (najniższy) poziom świadomości wg klasyfikacji opierającej się na systemie czakr.

PIERWSZY POZIOM ŚWIADOMOŚCI (Potrzeba bezpieczeństwa, poziom przetrwania)
Człowiek żyje praktycznie nieświadomie – jest podatny na zrządzenia losu, kompulsywnie dąży do zabezpieczenia poczucia bezpieczeństwa.

Wszystkie bodźce do życia wywodzą się z potrzeb ego lub zwierzęcej motywacji, uwarunkowanej popędem. Człowiek troszczy się wyłącznie o sferę materialnej egzystencji: schronienie, pokarm, pieniądze, seks. Brak jest dalekosiężnych działań i głębszych motywacji.

Postawa: prymitywna, hedonistyczna, wszelkie zmiany są ogromnym zagrożeniem.

Cecha dominująca: bieżące zaspokajanie potrzeb, umysł skierowany na przyszłość.

Typowe sformułowania: „nie ma czasu na przyjemności, trzeba pracować”, „życie jest ciężkie i nie da go się zmienić”, „trzeba zabezpieczyć się na starość”, „on jest z nami albo przeciwko nam”, „wolność nie istnieje”, „ jak dorośniesz, to zrozumiesz”, „jesteś za młody, żeby ze mną dyskutować”. Słowo-klucz: „muszę”.

Uczucie dominujące: osamotnienie, lęk, niemożliwość zbliżenia emocjonalnego do innych ludzi, zmęczenie fizyczne mimo wypoczynku, pojęcie szczęścia praktycznie nie istnieje.

Kontakt z dziećmi: wychowanie nakazowe, dzieci utrzymywane w poczuciu niskiej własnej wartości.

W partnerstwie: świadomość na tym poziomie nie widzi innego człowieka, dominuje  instrumentalne traktowanie partnera: mój partner powinien zaspokajać moje zachcianki i potrzeby!

(opis dalszych poziomów- wkrótce)

Darek, mocSwiadomosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>